Metin Uca

egitmen 1.jpeg

1961 yılında Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul’da geçirdi. İlk, Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı. 


Van Erciş’te askerliğini tankçı asteğmen olarak yapan Uca,1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibidir. 1999 – 2000 yıllarında TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.


1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı. Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı. 1999-2003 yılları arasında Türkiye’nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu. 700 bölüm yayınlanan Passaparola ve TRT’de 180 bölüm yayınlanan Miras adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.


Metin Uca’nın, Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim, Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam, Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz, Her Book’a Mandanoz kitapları toplam 300 bine ulaşan satış rakamıyla yaşadığımız günlere neşeli bir bakış ortaya koymaktadır.


Tüm sokak hayvanlarının hamisi, koruyucusu olan ve “iyi sandığı derecede” İngilizce bilen Metin Uca evsiz ve hiç çocuk babasıdır.

He was born in Istanbul in 1961 as the eldest child of a father from Hakkari and a mother from Söğüt. As the child of a small bureaucrat family, he spent most of his life in Ankara and Istanbul. Having completed his primary, secondary and high school education in Ankara, Uca studied Chemical Engineering, Geological Engineering, Theater and journalism.


Uca, who did his military service as a tanker lieutenant in Van Erciş, started his correspondent career by passing the exam of Anadolu Agency in 1987. He is the owner of numerous journalism and television broadcasting awards. He started to work as a television personality in TRT between 1999 and 2000 and has worked as a reporter in the Ankara office of Kanal D since its establishment. He worked as a reporter and programmer for Anadolu Agency, TRT, Kanal D, Milliyet EP Magazine, Show TV, ATV and Star TV channels.


Since 1999, he has been working in Istanbul with his own original morning programs, competition programs and stage shows. He signed his name as a presenter and producer for the programs loved by wide social segments. Between 1999 and 2003, he presented Turkey's most original and entertaining morning news show, “Günaydın Türkiye”, on Star TV. Being the presenter and head of the creative team of programs called Passaparola, which aired 700 episodes, and Miras, which aired 180 episodes on TRT, Uca continued to work on channels such as Show TV, ATV and Star TV with studio programs called Maydanoz, Büyüklere Masallar and Pişti.