top of page

Prof. Dr. Şükrü UĞUZ

egitmen 1.jpeg

1964 yılında Silifke’de doğan Şükrü Uğuz, lise hayatını Konya Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesinden 1989 yılında mezun oldu.


Pratisyen hekim olarak mecburi hizmetini yaptıktan sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD uzmanlığını aldı, ardından öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.  Bu dönemde daha çok psikoterapi alanında çalışmalar yaptı ve eğitimler verdi. Yurt içi ve yurt dışında yayınlanan bilimsel makale ve kitap bölümleri yazdı.


2011 yılında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi (Adana) bünyesine geçti ve Bireysel ve Kurumsal Gelişim Merkezini kurdu. Aynı zamanda Kognitif Davranış Terapileri Derneği’nde Eğitici ve Süpervisor olarak çalışmalarını sürdürdü.


Şimdiye kadar psikoterapi ve bireysel gelişim alanında birçok kurs, eğitimler bireysel ve kurumsal danışmanlıklar vermiştir. 2011 yılından beri Türkiye Psikiyatri Derneği Kognitif Davranış Terapileri Çalışma Birimi başkanlığını yürütmektedir. 2010 yılından bu yana Kognitif Davranış Terapileri Derneğinin Başkan Yardımcısıdır.


Evli ve bir çocuk babasıdır.

Şükrü Uğuz was born in Silifke in 1964. After completing high school at Konya Anatolian High School, he graduated from Çukurova University Faculty of Medicine in 1989.


After completing his compulsory service as a general practitioner, he got his specialization in Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Psychiatry, and then started to work as a faculty member. During this period, he mostly worked in the field of psychotherapy and gave trainings. He wrote scientific articles and book chapters published in Turkey and abroad.


In 2011, he began to work in Başkent University Faculty of Medicine (Adana) and established the Individual and Institutional Development Center. At the same time, he continued his work as a Trainer and Supervisor at the Cognitive Behavioral Therapies Association.


He has given many courses, training, individual and corporate consultations in the field of psychotherapy and individual development. Since 2011, he has been the head of the Cognitive Behavioral Therapies Working Unit of the Turkish Psychiatric Association. Since 2010, he is the Vice President of the Cognitive Behavioral Therapies Association. He is married and has a child.

English Trainers
bottom of page