top of page

Arzu İrez

egitmen 1.jpeg

Arzu İrez, eğitimini Avusturya Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. 28 yıllık iş hayatının büyük bir kısmını başta P&G olmak üzere ağırlıklı olarak çok-uluslu şirketlerin Satış ve Pazarlama bölümlerinde geçirmiş, sırasıyla MT, Ürün müdürü, Grup Ürün Müdürü, Pazarlama Müdürü ve Pazarlama Direktörü olarak değişik boyutlarda ekipler yönetmiştir.


2002 yılında gıda alanında kendi şirketini kurmuş, 5 yıl süresince İstanbul’da 14 kişilik bir ekiple 2 şubede hizmet veren şirketini sektörün büyük isimlerinden birine satarak emekli olmuştur.


Profesyonel iş hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışında birçok mesleki eğitim aldığı ve bunları uygulamalı olarak hayata geçirdiği düşüncesinden yola çıkarak 2007 yılında eğitmenlik/danışmanlık sektörüne adım atan Arzu İrez 9 yıla yakın sürede 200’den fazla şirkette 10,000’den fazla kişiye eğitim vermiştir. 1000 günü aşan eğitmenlik tecrübesinin içinde hemen hemen tüm sektörler ve buralarda faaliyet gösteren büyük şirketlerin işe yeni başlayan MT’lerinden CEO’larına kadar çok geniş bir gam mevcuttur. Eğitmenliğin yanısıra üstdüzey yönetici koçluğu da yapmış, üniversitelerde, şirket/bayi toplantılarında konuk konuşmacı olarak görev almış, yurtdışında yabancı dilde global eğitim programları vermiş ve Türkiye’de faaliyet gösteren dünya devi birçok kuruluşun global eğitimlerinin Türkiye bacağını yürütmüştür.


Satış/Pazarlama ve kişisel gelişim alanlarında da sıkça eğitim vermesine rağmen en çok tercih edilen konu başlığı “Yönetim ve liderlik becerilerini geliştirme”dir. En güçlü yanı şirketlerin ihtiyaçlarına ve sürelerine uygun içerik ve akışta eğitim programları tasarlamaktır.


İngilizce, Almanca ve Flamanca bilen Arzu İrez dünyanın önde gelen ilk 10 danışmanlık firmasından biri olan Accenture’ın Türkiye’de akredite ettiği eğitim danışmanıdır ve bu şirketle faaliyetlerini Türkiye ve yakınındaki ülkelerde sürdürmektedir. Ayrıca Yönetim Danışmanları Derneği üyesi olup evli ve 21 yaşında bir kız çocuğu annesidir.


İrez, Yordam Yönetim Danışmanlığı bünyesinde de Yönetim Danışmanı ve Eğitici Danışman olarak görev almaktadır.

After graduating from Austrian High School, Arzu İrez completed her education at Boğaziçi University, Department of Business Administration. She spent most of his 28-year business life mainly in the Sales and Marketing departments of multinational companies, especially P&G, and managed teams of different sizes as MT, Product Manager, Group Product Manager, Marketing Manager and Marketing Director, respectively.


She founded her own company in the field of food in 2002, and retired by selling her company, which served in 2 branches with a team of 14 people in Istanbul for 5 years, to one of the biggest names in the industry.


Arzu İrez, who stepped into the training/consulting sector in 2007, based on the idea that she has received many vocational trainings at home and abroad throughout her professional business life and has put them into practice practically, has trained more than 10,000 people in more than 200 companies in nearly 9 years. In her teaching experience exceeding 1000 days, there is a wide range from MTs to CEOs of almost all sectors and large companies operating in these sectors. In addition to being a trainer, she also served as a senior executive coach, took part as a guest speaker at universities and company/dealer meetings, gave global training programs in foreign languages abroad, and conducted the Turkish leg of the global trainings of many world giants operating in Turkey.

Although she frequently provides training in the fields of Sales/Marketing and Personal Development, the most preferred topic is "Developing Management and Leadership Skills". Her strongest side is to design training programs in content and flow that are suitable for the needs and duration of the training requested by the companies.


Arzu İrez, who speaks English, German and Flemish, is an education consultant accredited in Turkey by Accenture, one of the top 10 consulting firms in the world, and continues her activities with this company in Turkey and nearby countries. She is also a member of the Management Consultants Association and is married with a 21-year-old daughter.

İrez also works as a Management Consultant and Training Consultant at Yordam Management Consulting.

English Trainers
bottom of page