top of page

Dağhan Dönmez

egitmen 1.jpeg

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Bankacılık Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı. İkinci üniversitesini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı.


16 yıl özel bir bankada çalışan Dönmez, 9 yıldan bu yana eğitmenlik yapmaktadır. Banka görevi sırasında, Call Center Liderliği, Risk İzleme Yetkilisi ve İç Kontrolör gibi görevleri icra etmiştir. 2020 Ocak ayı itibariyle bir eğitim ve gelişim şirketi olan DDI Akademi’yi kurarak oluşturduğu ekip ile birlikte disiplinlerarası eğitimler tasarlamakta ve sunmaktadır.


Diğer yandan, yirmi yıldır edebiyatla ilgili çalışmalarını sürdüren Dönmez’in, Duvar Yazıları isimli bir şiir kitabı ve Attila’nın Tuhaflığı isimli bir senaryosu mevcuttur. 

He was born in Istanbul in 1981. After graduating from Marmara University, Department of Insurance, he completed his master's degree at the Banking Institute of the same university. He has also completed his second degree in Sociology at Istanbul University.


Dönmez, who worked in a private bank for 16 years, has been teaching for 9 years. During his tenure at the bank, he served as Call Center Leader, Risk Monitoring Officer and Internal Controller. As of January 2020, he has been designing and presenting interdisciplinary trainings with the team he created by establishing DDI Academy, a training and development company.


On the other hand, Dönmez, who has been working on literature for twenty years, has a poetry book called Duvar Yazıları and a script called Atilla’nın Tuhaflığı.

English Trainers
bottom of page